Maszyny eliptyczne, orbitrek, a może crosstrainer…

Orbitrek, Maszyna eliptyczna, a może crosstrainer… Co kryje się za tymi nazwami? Większość osób używa wszystkich trzech określeń wymiennie i najprawdopodobniej nie popełnia w ten sposób błędu, gdyż często nawet producenci sprzętu nie są w tej kwestii jednoznaczni, jednomyślni.

Najczęściej jednak przyjmuje się, że maszyna eliptyczna to urządzenie, w którym koło zamachowe znajduje się z przodu, a w crosstrainerach z tyłu. Lokalizacja koła zamachowego wpływa na sposób poruszania się na urządzeniu, komfort ćwiczenia głównie za sprawą rozstawu pedałów, a także na postawę.

Bez względu jednak na to jakie przyjmiemy nazewnictwo nie zmieni to faktu, że orbitrek zwany również maszyną eliptyczną czy crosstrainerem jest najbardziej wszechstronnym urządzeniem treningowym, zapewniającym kompleksowy trening całego ciała i co najważniejsze nie obciążającym stawów. Maszyny eliptyczne są szczególnie lubianym urządzeniem przez kobiety:)

Wybierając maszynę eliptyczną warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Maszyny eliptyczne zaprojektowano z myślą o prawidłowej i prostej sylwetce ćwiczącego dzięki czemu zmniejsza się obciążenie pleców oraz ramion. Sprawdź czy na urządzeniu, które chciałabyś kupić właśnie taką postawę jesteś w stanie zachować.
  • Długość kroku: Dla osób o średnim wzroście długość kroku pomiędzy 40‐46cm jest optymalna. Dla osób powyżej 190cm wzrostu zalecamy trening na urządzeniach, których długość kroku jest większa.
  • Q‐Faktor to rozstaw pedałów. Im mniejszy jest rozstaw tym bardziej komfortowy i bardziej naturalny jest trening.  Kobiety oraz osoby niewysokie powinny wybierać zawsze urządzenia, w których rozstaw pedałów jest jak najmniejszy. Podczas chodzenia rozstaw stóp średnio waha się pomiędzy 120‐150mm. Podczas biegania nogi są bliżej siebie tj. pomiędzy 80‐100mm.  Ruch na maszynie eliptycznej wzoruje się na ruchu wykonywanym podczas biegania dlatego też rozstaw pedałów został dopasowany do prawidłowej pozycji biegaczy. Crosstrainery ze względu na swoją konstrukcję mają znacznie większy rozstaw pedałów i stąd wynika często mniejszy komfort podczas ćwiczenia.
  • W wyższych modelach maszyn eliptycznych pedały poruszają się w kilku płaszczyznach, dzięki czemu w trakcie treningu pracują również stopy i dzięki czemu zachowany jest naturalny kąt i sposób pracy stóp podczas treningu.
  • Użytkownik kontroluje pracę urządzenia poprzez sterowanie oporem. Istnieje wiele sposobów na generowanie oporu w maszynach eliptycznych. W orbitrekach wykorzystywany jest najczęściej magnetyczny lub indukcyjny system oporu.  Jeśli opór jest kontrolowany przez magnetyczny hamulec to nakłada on opór na koło zamachowe poruszające się wokół stalowego koła.  Opór może być regulowany zarówno  ręcznie jak i elektronicznie z pulpitu. Elektroniczna regulacja jest prostsza w obsłudze dla Użytkownika oraz zapewnia bardziej precyzyjne ustawienia. Im większy hamulec magnetyczny tym  większa powierzchnia styku z kołem zamachowym co z kolei pozwala na bardziej  równomierny i stały opór. W magnetycznym systemie oporu nie ma tarcia i dlatego urządzenia te są niezwykle ciche,  ponadto brak styku pomiędzy hamulcem, a kołem zamachowym sprawia, że hamulec ten jest  bardzo wytrzymały i  może służyć przez wiele lat. System indukcyjny  bazuje na hamulcu prądu wirowego. Induktor  wytwarza prąd wirowy , który z kolei wytwarza pole magnetyczne. Im więcej dociera prądu tym większe jest pole magnetyczne.  Daje to większą dokładność regulacji niż w przypadku magnetycznego systemu oporu.
  • Trudność przy maszynach eliptycznych polega na tym, że ciężko jest zrównoważyć komfort przechowywania maszyn eliptycznych z wygodą podczas ćwiczenia, którą zapewniają długie pedały. Dłuższy krok jest wygodniejszy podczas treningu, ale zabiera znacznie więcej miejsca. W rezultacie, projektanci muszą często poświęcać jeden z parametrów na rzecz drugiego. Dzięki systemowi składania nie trzeba tego robić.
  • Dzięki przyciskom regulacji funkcji, które znajdują się na ruchomych uchwytach można szybko i wygodnie kontrolować opór i pozostałe funkcje maszyny eliptycznej bez konieczności przerywania treningu, zmiany pozycji treningowej oraz niewygodnego sięgania do wyświetlacza.

To jak będziemy nazywać dane urządzenie jest oczywiście kwestią umowną. Ważne jest, żeby dobrać urządzenie odpowiednio do wagi, wzrostu oraz intensywności treningu, a to czy nazwiemy urządzenie maszyną eliptyczną, orbitrekiem czy crosstrainerem pozostanie na drugim planie.

Facebook