Poradnik - Podłogi sportowe

PODŁOGI FITNESS JAK ODPOWIEDNIO DOBRAĆ PODŁOGĘ W KLUBIE FITNESS lub siłowni

Wybór odpowiedniej podłogi może przyprawić właścicieli fitness klubów o ból głowy. Na ogół zakładamy że podłoga fitness może być jednakowa w każdej części siłowni, ale nic bardziej mylnego!
Ogromna ilość materiałów, form, produktów dostępna na rynku powoduje, że bardzo ważny jest wybór właściwej nawierzchni odpowiadającej specyfice aktywności, która się będzie na niej odbywać i dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie w przyszłości zbędnych wydatków, pracy oraz problemów, a także kontuzji u użytkowników. W dokonaniu prawidłowego wyboru  pomogą poniższe wskazówki:

Zrób listę zajęć , które będą odbywały się w pomieszczeniu podczas sesji treningowych

Czasem będą to tylko jedne zajęcia tak jak w przypadku strefy z wolnymi ciężarami, a czasem w jednym miejscu będą odbywać się lekcje pilatesu, „spinningu” i aerobiku. Każda podłoga posiada inne właściwości, które mogą być mniej lub bardziej odpowiednie, a czasem wręcz szkodliwe dla Użytkowników podczas niektórych czynności.  Lista pomoże Ci dobrać najlepszą nawierzchnię do poszczególnych stref treningowych zgodną z  jej przeznaczeniem. Np. pod wolne ciężary potrzebna będzie podłoga, która nie tylko będzie wytrzymała, odporna na uderzenia talerzy, ale także taka, która będzie tłumić hałas powstający przy rzucaniu sztangą . Oczywiście nawierzchni o takiej charakterystyce nie można zastosować w pomieszczeniu np.: do aerobiku, gdzie w przeciwieństwie do strefy z wolnymi ciężarami podłoga powinna być elastyczna i zachowywać się jak druga „podeszwa”. 

Podłoga fitness - sportowa jako element wykończenia powinna mieścić się w estetyce całego klubu, a wręcz ją uzupełniać i wzbogacać

Kolorystyka, faktura, wzory, logo pozwolą wyróżnić Twój klub od konkurencji. Nie mniej jednak nie zapominaj, że podłoga fitness musi być przede wszystkim odpowiednio dobrana pod kątem zajęć jakie będą się na niej odbywać, a których listę przygotowałeś w punkcie pierwszym.
Niewielu producentów profesjonalnych nawierzchni do klubów fitness daje możliwości designerskie, a przy tym zachowuje wszystkie cechy podłogi sportowej. Szeroka gama kolorów, wyznaczanie stref treningowych oraz ścieżek komunikacyjnych, możliwość połączenia podłóg o różnym przeznaczeniu  bez konieczności robienia kłopotliwych progów,  personalizacja czy możliwość wymiany uszkodzonego elementu dają przewagę klubom, w których wygląd i estetyka odgrywa znaczącą rolę.

Porównaj różne rozwiązania. Zapytaj  właścicieli klubów o opinie  na temat różnych nawierzchni, które podłogi fitness sprawdziły się, a które nie są godne polecenia

Pamiętaj, żeby obiektywnie spojrzeć na zalety oraz wady wszystkich dostępnych rozwiązań. Np: Jeśli skupiasz się jedynie na tradycyjnej podłodze drewnianej to możesz nie zauważyć, że na rynku dostępne są sztuczne nawierzchnie polimerowe lub winylowe, które znacznie lepiej sprawdzą się w pomieszczeniach przeznaczonych do sportu. Sprawdź, które rozwiązanie nie tylko sprosta twoim oczekiwaniom/wymaganiom, ale także zapewni komfort, zdrowie i bezpieczeństwo klientom Twojego klubu.  

Przeanalizuj koszty utrzymania i eksploatacji podłogi fitnessowej

Niektóre nawierzchnie wymagają specjalnych zabiegów lub okresowej konserwacji, które na dłuższą metę mogą generować dodatkowe koszty. Dobrym przykładem jest podłoga drewniana (panele), która jeśli chcemy by zachowała swój wygląd wymaga regularnego cyklinowania i lakierowania, z kolei wykładzina dywanowa wymaga ciągłego prania, co sprawia, że w utrzymaniu jest bardziej kosztowna niż nawierzchnie, które można po prostu wycierać. Po podliczeniu rocznych kosztów utrzymania różnych rodzajów podłogi przeanalizuj je i porównaj.

Aby otrzymać rzetelną wycenę powinieneś przedstawićplany z dokładnymi wymiarami pomieszczenia oraz poszczególnych stref treningowych. Im bardziej szczegółowy będzie szkic tym dokładniejsza będzie kalkulacja

Zasięgnij rady u specjalisty z branży fitness

Dowiedz się jaki rodzaj podłogi i dlaczego najlepiej się sprawdza w różnych strefach treningowych. Spytaj o różne rozwiązania, o ich wady i zalety. Jeśli znajdziesz podłogi o podobnej charakterystyce, ale o dużej rozbieżności cenowej poproś, by wyjaśniono Ci  w czym tkwi różnica. Może okazać się, że jeden producent wlicza w cenę koszty transportu oraz montażu lub po prostu podłoga posiada specjalne właściwości, których na pierwszy rzut oka nie da się zauważyć.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie określ najważniejsze cechy jakie nawierzchnia powinna spełniać

Powinna zapewnić komfort i bezpieczeństwo ćwiczącym, a Tobie ograniczyć koszty utrzymania zapewniając estetyczny wygląd klubu na długie lata.Co raz częściej zwracamy uwagę na komfort, zdrowie i bezpieczeństwo. Dotychczas sportowe specjalistyczne podłogi zarezerwowane były tylko i wyłącznie do sportów wyczynowych lub takich w których odbywało się współzawodnictwo, ale fitness stał się tak wszechstronną dyscypliną, że również wymaga zastosowania nawierzchni, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo.