Trening i maszyny cardio

Trening cardio można wykonywać zarówno na siłowni, na świeżym powietrzu, a nawet w domu. Najważniejsze, by ćwiczenia były systematyczne i prawidłowo wykonywane.

Trening cardio to intensywne wykonywanie ćwiczeń aerobowych (dotleniających mięśnie). Trening cardio to na przykład jazda na rowerze stacjonarnym, pływanie, bieganie lub wykonywanie innych ćwiczeń nieprzerwanie przez 30-60 minut. Trening cardio należy wykonywać regularnie, ale nie musi koniecznie polegać na bardzo wyczerpujących i intensywnych ćwiczeniach, może to być również spacer, szybki marsz. Ważne jest, żeby przyspieszyć oddech oraz tętno, zmuszając tym samym układ krążenia do bardziej efektywnej pracy, czego skutkiem będzie dotlenienie tkanek.

Trening cardio można wykonywać na różnego rodzaju urządzeniach, ale zdaniem ekspertów najbardziej efektywną maszyną cardio jest bieżnia – „Badania przeprowadzone w Journal of American Medical Association, dowiodły że chodzenie, lub bieganie po bieżni ma najwyższy wskaźnik, wydatków tlenowych oraz energii w porównaniu do pozostałych maszyn cardio (Zeni, AI, Hoffman, MD, & Clifford, PS (1996),  w następnej kolejności plasują się schody treningowe takie jak np: 9000 Climber, potem wiosła, a także rowery spinningowe. To co istotne, to aby urządzenia były wyposażone w funkcję kontroli pracy serca – trening tlenowy opiera się na umiarkowanym wysiłku umożliwiającym utrzymanie tętna na stałym, średnim poziomie. Aby móc to monitorować maszyny cardio muszą być wyposażone w system kontroli pulsu Użytkownika. Tętno można sprawdzać zarówno bezprzewodowo – za pomocą opaski telemetrycznej na klatkę piersiową – jak i dotykowo – za pomocą czujników znajdujących na uchwytach.  

Każda z maszyn cardio ma swoje wady i zalety, ale warto wybrać taką, na której osiąganie wyznaczonych celów treningowych będzie przyjemnością. Zastanów się jakie masz ograniczenia (dolegliwości, kontuzje..itd.), możliwości i cele treningowe, a wtedy z pewnością dobierzesz maszynę cardio dla siebie.

Bogata oferta urządzeń przeznaczonych do ćwiczeń sprawia, że z powodzeniem można poprawiać kondycję w dogodnym dla siebie czasie i w przyjemnych warunkach, i to zarówno w domu jak i w klubie fitness. 

  • Maszyna eliptyczna Andes 

Maszyna eliptyczna

  • Rower treningowy Comfort

Rower treningowy Comfort

  • Bieżnia Horizon Fitness Adventure 7

Bieżnia Horizon